Dokumentālās filmas

Dokumentālās filmas ir vienas no rādītākajām filmām televīzijā un tās parasti salīdzinoši grūti atrast interneta vidē. Esam apkopojuši populārākās filmu lapas, kurās var mēģināt atrast sev interesējošās dokumentālās filmas par Latviju, karu, darbu, vēsturi un daudzām citām tēmām. Pārsvarā filmas ir pieejamas labā kvalitātē ar iespēju skatīties online gan uz datora, gan uz telefona.

Filmu portāli, kuri piedāvā dokumentālās filmas
Nr. Nosaukums Adrese Filmas Valodas
1. Filmas.lv https://filmas.lv 1060 LV
2. LSM.lv http://replay.lsm.lv 190 LV
3. ViaPlay https://viaplay.lv 120 LV / RU / EN
4. YouTube https://youtube.com ~ LV / RU / EN
5. Megogo.net* http://megogo.net/lv 400 RU
6. KinoFilma.com http://kinofilma.com 90 LV / RU / EN
7. Tvigle http://www.tvigle.ru ~ RU
8. Shortcut https://lattelecom.tv 40 LV / RU / EN

Skaties dokumentālās filmas lielākajos filmu portālos online

Šī žanra filmas ir iemīļotas daudzu skatītāju vidu, jo parasti ir balstītas patiesiem notikumiem vai izpēti par kādu svarīgu tēmu. Tas nevar salīdzināt ar populārajām komēdijām vai šausmu filmām vai kādām citām iestudētām mākslas filmām. Dokumentālās filmas bieži vien ir izglītojošas un parāda dažādu notikumu atspoguļojumu, kas var kalpot kā viedokļa veidošana sabiedrībā. No vietējiem televīzijas kanāliem īpaši šāda veida filmas ir iecienītas Latvijas televīzijas kanālos un to arhīvu var ērti apskatīties LSM.lv mājas lapā. Filmas online latviski ir pieejamas plašā skaitā un ar ērtu meklēšanu.

Mūsdienās uzņemto dokumentālo filmu skaits ir krasi pieaudzis, jo lai uzņemtu kvalitatīvi filmu vairs nav nepieciešams dārgs tehniskais nodrošinājums. Filmas var uzņemt ar salīdzinoši vienkāršu video kameru un attēla apstrādi veikt ar parastu datoru. Tomēr, to nevar attiecināt uz kvalitatīvām dokumentālām filmām, kuru uzņemšanas laiks ir ilgs un darbietilpīgs process.

Dokumentālās filmas online

Šīs filmas, parasti, nav atrodams plašā skaitā izteiktos online filmu portālos, jo to skatītāju loks ir daudz mazāks, kā arī izvēlīgāks. Katrs skatītājs, meklē sev interesējošo tēmu par kuru skatīties. Tas arī izskaidro salīdzinoši mazāku autortiesību pārkāpumu skaitu salīdzinot ar klasiskiem filmu žanriem. Bieži vien nav nepieciešams meklēt dokumentālās filmas kādos īpašos portālos, jo tās ir brīvi pieejamas YouTube lapā. Tomēr ārzemju veidotās filmas, kuras ieguva popularitāti visā pasaule ir būs atrodams visur. Latvijā plašākā bibliotēka šīm ir pieejama portālā Filmas.lv

Populārākie dokumentālo filmu portāli

Šis ir īpaša filmu kategorija, tāpēc to filmu portāli krasi atšķirsies no ierastajām lapās, kurās var skatīties filmas online. Dokumentālās filmas pārsvarā ir pieejamas oriģinālvalodās, ja vienīgi kādas televīzijas kanāls nav tulkojis kādu konkrētu filmu.


Filmas.lv

Filmas.lv ir lielāka latviešu dokumentālo filmu krātuve, kuru skaits pārsniedz 1’000 online filmu, kas ir lielākā daļa no šī portāla piedāvātā filmu krājuma. Te ir atrodams unikāls Latvijas kino industrijas filmu apkopojums, kurā var atrast uzņemtās filmas sākot ar 1920. gadu. Daļu no filmām var skatīties bez maksas, tomēr daļa nav brīvi pieejama visiem.

LSM.lv

Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vienotais ziņu portāls LSM.lv piedāvā lielu skaitu ar dažādām dokumentālām filmām, kuras tika uzņemtas pēc paša TV kanāla pasūtījuma vai arī tulkotas ārzemju filmas. Te ir pieejams filmas par slaveniem sportistiem, ceļojumiem, vēsturi vai vienkārši aktuālam tēmām Latvijā, kuras nesen tika rādītas LTV1 vai LTV7 televīzijas kanālos.

ViaPlay

ViaPlay piedāvā lielu skaitu ārzemju dokumentālo filmu par labi zināmām personībām, kā prezidenti, dziedātāji vai citu cilvēku biogrāfijas. Pārsvarā piedāvātas filmas ir par vēsturi. Visas filmas ir piedāvātas dažādās valodās un ir ērti skatāmas gan uz datora, gan uz viedtālruņa. Tomēr jārēķinās, ka ViaPlay video platforma nav bezmaksas.

Megogo.net

Starptautiskajā portālā Megogo.net ir atrodams daudz Krievijas ražotas dokumentālās filmas par karu un dažādiem citiem vēsturiskiem notikumiem. Krievija liek lielu uzsvaru uz saviem vēsturiskiem notikumiem un to atspoguļošanu, tāpēc pārsvarā filmu bibliotēka atrodas šāda veida filmas online. Megogo.net filmu portāla pārsvarā filmas būs pieejamas bezmaksas un ērti skatāmas uz dažādām ierīču ekrāniem.

Tvigle

Tvigle video satura portālā ir atrodams vairākas Krievijas dokumentālās filmas, kuras lejupielādē paši portāla lietotāji. Šis portāls pirms vairākiem gadiem strauji audzēja auditoriju un kļuva populārs ar video satura izvietošanu bezmaksas.